Ez a cikk illeszkedik a korábban indult sorozatunkba, amelynek célja az, hogy az otthoni rendszerünk tesztelésének az alapjait megismerjük, hogy a saját számítógépünk, hálózatunk biztonságosabb legyen. Nem célunk tehát semmilyen segítséget nyújtani más rendszerek feltörésének a megismerésében!
Indítsuk el a Kali Linux-ot. és a sikeres belépés után indítsunk el egy terminál ablakot. A MAC cím módosításához a "macchanger" parancsra lesz szükségünk, amelynek a rövid leírását a "--help " kiegészítéssel jeleníthetjük meg. Ezért adjuk ki a "macchanger --help" utasítást (1. ábra).
1. ábra A macchanger help menüje
Látható az 1. ábrán, hogy az "-s", "-r", "-m" kapcsolókra lesz szükségünk ahhoz, hogy az (aktuális) MAC címet meg tudjuk jeleníteni, illetve át tudjuk írni.
Most jelenítsük meg a hálózati kapcsolatainkat. Ehhez a terminálablakban ki kell adnunk az "ifconfig" parancsot (2. ábra).
Adjuk ki tehát az "ifconfig" parancsot, amely kilistázza a hálózati kapcsolatainkat. Mi a wifi kapcsolatunkhoz tartozó MAC címet fogjuk módosítani, ezért a "wlan0"-t fogjuk később használni.
2. ábra Hálózati kapcsolatok megjelenítése az "ifconfig" paranccsal
Ha nem az "ifconfig" utasítást adjuk ki, hanem az "ifconfig wlan0"-t, akkor csak a számunkra érdekes internetes kapcsolat adatai kerülnek részletesebben megjelenítésre (3. ábra).
3. ábra A wlan0 adatainak lekérdezése
Az "ifconfig" megjeleníti a MAC, illetve az IP címet is. "Vegyük elő" most a "macchanger" utasítást, és jelenítsük meg a wlan0-hoz tartozó MAC címet! Ehhez ki kell adnunk a "macchanger -s wlan0" utasítást.
4. ábra A wlan0-hoz tartozó MAC cím megjelenítése
Változtassuk most meg a MAC címet egy véletlen számsorra! Ehhez ki kell adnunk a "macchanger -r wlan0" utasítást (5. ábra).
5. ábra A MAC cím véletlenszerű értékre történő beállítása
Jelenítsük meg az új MAC címet (-s wlan0), majd módosítsuk újra a címet egy általunk kitalált MAC címre (-m XX:XX:XX:XX:XX:XX -wlan0). Ezeknek a lépéseknek az eredményei láthatók 6. ábrán.
6. ábra A MAC cím beállításának lehetőségei
Elkezdünk egy sorozatot, amelyhez a Kali Linux használata elengedhetetlen lesz, de természetesen folytatjuk a C# nyelv aszinkron használatának a bemutatását is. Az IT biztonság (amely elég széles területet foglal magába) egyik elengedhetetlen eszköze. . . .
Az nmap (grafikus megjelenítésnél a ZenMap) használata az IT biztonság, illetve az üzemeltetés területén dolgozó szakembereknél szinte elkerülhetetlen. Az ingyenes szoftver segítségével tesztelhetők a számítógépeink, a számítógéphálózatunk, vizsgálha. . . .
A saját informatikai rendszerünk tesztelésénél előfordulhat, hogy meg kell változtatni a MAC címünket. Hogyan tehetjük ezt meg a Kali Linux segítségével? Megnézzük most ezt ebben a cikkben.. . . .