Indítsuk el az MpLABX-et, és hozzunk létre egy projektet, majd ehhez adjunk hozzá egy "C" file-t. Ezután ebbe a file-ba másoljuk be a következő programot.
#include <p32xxxx.h>
union
{
struct
{
unsigned b0:1;
unsigned b1:1;
unsigned b2:1;
unsigned b3:1;
unsigned b4:1;
unsigned SS0:1;
unsigned CS0:1;
unsigned EN:1;
} Bit;
unsigned char Byte;
} Flags;
main()
{
TRISB = 0x0000;
TRISD = 0x0000;
Flags.Byte = 0B10101010;
LATDbits.LATD0 = Flags.Bit.EN;
LATB = Flags.Byte;
while(1);
}
Ezzel a programmal létrehozunk egy olyan "Byte"-ot (egyébként, nem létrehozunk a "C" nyelvben egy változótípust, hanem adunk egy másik nevet), amelynek minden egyes bitjét el tudunk érni külön. Minden bitnek adunk egy nevet, amelynek segítségével az értékadás, illetve az adott bit értékének a kiolvasása egyszerüvé válik.
A "main()" függvényben először beállítjuk a "B" és a "D" portok irányát, majd a "Flags"-nek adunk értéket úgy, hogy byte-ként írjuk (0xAA). Ezután a "D" port 0. bitjének értéket adunk úgy, hogy az előbb értéket kapott "Flags"-nek a legnagyobb helyiértékét (EN) írjuk a "D" port 0. bitjére.
Ezután a "B" portnak adunk úgy értéket, hogy a Flags-nek az értékét írjuk ki erre a portra.
A szimulációs eredmény az első ábrán látható.
1. kép Szimulációs eredmény
Látható az, hogy ha bitmezőt alkalmazunk egy projektünknél, akkor a True/False értékeknél nem kell elhasználnunk egy char típusú változót, hanem csak egy bitet.
Október közepén elindítjuk az Atmel 8 bites mikrovezérlőkről szóló sorozatunkat. Ehhez használnunk kell természetesen egy fejlesztőkörnyezetet is. Több ilyen is létezik, például a WinAVR, vagy az Atmel Studio. Mi az Atmel Studio-t fogjuk használni, e. . . .
A PIC18F mikrovezérlők ma is népszerű a fejlesztők körében. Noha 8 bites architektúráról beszélünk, számos érdekes és hasznos alkalmazás megvalósítható vele. Elég csak az USB-re, vagy akár az Ethernetre gondolnunk. Ezért a Szerkesztőség egy sorozat k. . . .
A Microchip által javasolt fejlesztőkörnyezet az MPLABX, amely felváltja az MPlab-ot. Használata nehézkesnek tűnhet, ezért megnézzük ennek az IDE környezetnek a használatát, készítünk egy egyszerű projektet, amely egy PIC32 mikrovezérlőre épül.. . . .